Prejsť na obsah

Tatranské osady

Tatranské osady

Na území Tatier sa nachádza mesto: Vysoké Tatry, ktoré je súčasťou okresu Poprad. Je zložené z troch katastrálnych území, ktoré sa ďalej skladajú z 15 osád:

Štrbské Pleso: Podbanské (časť je súčasťou Pribyliny)

Štrbské Pleso (časť je súčasťou Štrby)

Vyšné Hágy

Starý Smokovec: Dolný Smokovec

Horný Smokovec

Nová Polianka

Nový Smokovec

Starý Smokovec

Tatranská Lesná

Tatranská Polianka

Tatranské Zruby

Tatranská Lomnica: Kežmarské Žľaby

Tatranská Kotlina

Tatranská Lomnica

Tatranské Matliare

Osady Nový Smokovec, Štrbské Pleso a Tatranské Matliare majú štatút kúpeľov. V ostatných osadách sa nachádzajú liečebné ústavy.

V TANAP-e leží aj Tatranská Štrba, Štôla a Tatranská Javorina (okres Poprad) a časť Pribyliny – Podbanské z okresu Liptovský Mikuláš.

 

Tatranská Lomnica

Rozloha: 40475 ha (mesto Vysoké Tatry)
Časti: Biela Voda, chata pri Zelenom plese, Fľak, Lomnický štít, Zamkovského chata, Plesnivec, Skalnaté pleso, Téryho chata
Nadmorská rozloha v celom chotári: 715 až 2665 m.n.m.
Počet obyvateľov: 1972 (v roku 1970)
Demografický vývoj: 1930 (1367 obyvateľov), 1940 (1132 obyvateľov), 1961 (1935 obyvateľov)

Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier.
Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých Tatrách. Ako prvé väčšie budovy vyrástli r.1893 terajší hotel Lomnica a r.1905 secesný Grandhotel Praha. Časť stavebných parciel predal uhorský štát vplyvným záujemcom o výstavbu súkromných letohrádkov.
V medzivojnovom období sa tu objavili početné moderné penzióny. Najväčší z nich, hotel Morava, postavila Moravská zemská poisťovňa v Brne. Atrakciou osady sa r.1940 stala visutá lanovka na Lomnický štít.
Po 2. svetovej vojne sa z Tatranskej Lomnice vyvinulo významné stredisko medzinárodného cestovného ruchu a rekreácie. Okrem nových hotelov a ubytovacích zariadení vyrástli dobre vybavené obchody a služby, administratívne budovy, zdravotné stredisko, lyžiarsky areál a veľké obytné sídlisko.
V obci sa nachádza neskorogotický evanjelický kostol z r.1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádok z r.1913 známy ako “staré múzeum” (1959-1968 bolo v ňom múzeum TANAP-u).
Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.

Tatranskou Lomnicou prechádza Cesta Slobody.

Je tu železničná stanica na tratiach 185 Tatranská Lomnica–Studený potok a 184 Tatranská Lomnica–Starý Smokovec a dve stanice lanovky Tatranská Lomnica–Lomnický štít (stará za Grandhotelom Praha a nová neďaleko Cesty Slobody).

Tatranská Lomnica je jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách a zároveň strediskom cestovného ruchu a športu.
Tatranská Lomnica poskytuje množstvo ubytovacích zariadení – od penziónov až po hotely. Zväčšuje sa aj ponuka ubytovania v apartmánoch pre všetky typy návštevníkov. Nemenej je široká aj ponuka služieb. V Tatranskej Lomnici sa nachádzajú bazény a športové centrá, minigolf, tenisové kurty a požičovne športových potrieb. Tieto služby prevádzkujú nielen hotely, ale aj malé penzióny pre svojich hostí.
V zime je možnosť dosýta si vychutnať lyžovanie na zjazdovkách rôznej náročnosti. Pre záujemcov o bežkovanie sú k dispozícii aj bežecké trate.

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy
Pridaj komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: